چهار شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷
صفحه اصلی
معرفی شورا
هیئت مدیره
فرم عضویت
اخبار و رویدادها
اطلاعیه ها
تماس با ما
خبرگزاری آفریقا
English Persian 
قوانین و مقررات
کمیته ها و کنسرسیوم ها
نمایشگاه ها
اطلاعات عمومی افریقا
درخواست مشاوره
ثبت نام در سایت
تبلیغات
سفارتخانه ها
پیشنهادات
africanewsagency
سایتهای مرتبط


تاریخچه شورا

 تاریخچه و معرفی مختصر شورای همکاریهای اقتصادی ایران و آفریقا

شورای همکاریهای اقتصادی ایران و آفریقا از سال1369 فعالیت خود را آغار کرد و در سال 1379 رسما بعنوان بخشی تابعه اتاق بازرگانی،صنایع و معادن ایران تلقی گردید و در اینسالها با اجرا و مشارکت در دهها پروژه اقتصادی درکشورهای آفریقایی و برخورداری از تجارب بازرگانی؛ آماده ارائه مشاوره تخصصی به سازمانها؛شرکت ها و تجار علاقمند برای سرمایه گذاری در ظرفیتهای اقتصادی قاره آفریقا می باشد . حضور در سفرهای رسمی روسای جمهور ؛وزراو هیاتهای تجاری و اقتصادی کشور به قاره آفریقا و همراهی در میزبانی هیاتهای آفریقایی مدعو در ایران ؛بخشی دیگر از سوابق شورا می باشد . همچنین این شورا از سال 1394 با مصوبه مجمع عمومی "مرکز مطالعات راهبردی قاره آفریقا" و جهت اطلاع رسانی "خبرگزاری آفریقا "را با هدف انجام طرح های مطالعاتی و انتشار اخبار مرتبط با آفریقا در داخل و خارج تشکیل داد تا با معرفی بازار کنونی اقتصاد قاره آفریقا و ارائه مشاور به سرمایه گذاران جهت ترسیم نقشه راهگام بردارد و اهمیت قاره آفریقا بعنوان مرکزسرمایه گذاری و حیات خلوت تجاری در قرن 21 و آینده؛ مورد توجه قرار دهد .

لینک گروه اعضای شورا و  تبادل تحارب اقتصادی

https://t.me/joinchat/AAAAAD3ujS-EXrHnj_ixPw

روابط عمومی و اموربین الملل


 
اخبار و رویدادها

چرا در قاره آفریقا نقش کلیدی نداریم

چرا در قاره آفریقا نقش کلیدی نداریم

چرا در قاره آفریقا نقش کلیدی نداریم!

سازمان اتحادیه آفریقا و کمیسیون اقتصادی آن باانتشار فهرست شرکای اقتصادی خود در کتاب سالانه 2017 از کشورها و نهادهای مختلفی که بنوعی با اتحادیه و کشورهای آفریقایی تعامل و همکاری داشته اند رونمایی کرده است واز ایران نیز در ردیف کشورهای بحرین ،پاکستان ،آذربایجان، سوریه و ... در راستای پروتکلکه دارای ناظر آکریدیته در این سازمان می باشند، نام برده است.

عدم حضور ایران در فهرست کشورهای شریک اتحادیه آفریقا،همچون ترکیه ، کره ،ژاپن ، چین و هند در حالی می باشد که ایران چه قبل و چه بعد ازانقلاب اسلامی ،دارای سطوح مختلفی از روابط با کشورهای آفریقایی بوده  که بعد از استقلال کشورهای آفریقایی از حداقل60 سال پیش رابطه سیاسی و اقتصادی با آفریقا داشته است و در دوران قبل از انقلاب محدود به کشورهای پادشاهی و بعد از انقلاب در عرصه حمایت از مبارزات ضدآپارتایدی ، رهایی بخش، فرهنگی ، تبلیغی ،خدمات بهداشتی، جاده سازی، عمرانی و آموزشی همکاری و سرمایه گذاری، تمرکز داشته است.

این رابطه معاصر را به رابطه تاریخی ایرانیان باقاره آفریقا باید اضافه کرد که تجار و مبلغان ایرانی با حضور در جزایر شرق و جنوب آفریقا،امپراطوری شیرازی ها را برپاساختند و در شمال آفریقا تا مصر ،اتیوپی و تونس دارای سابقه تاریخی و بازرگانی می باشند.

یکی از مهمترین راهکارهایی که می تواند ذهنیت مقامات اتحادیه آفریقاو سران کشورهای آفریقایی را به اهمیت رابطه با ایران و مشارکت با جمهوری اسلامی، بعنوان قدرتی بین المللی مجدد رهنمون سازد و نسل جدید رهبران و نخبگان آفریقارا به شریک دانستن ایران سوق دهد یادآوری خدمات و " مستند کردن" این خدمات غیر انتفاعی به کشورهای آفریقایی می باشد که به تلاش برای استقلال سیاسی و اقتصادی قاره آفریقا همراه بوده است که قطعا در تغییر نگرش دست اندرکاران قاره آفریقا، تاثیر شگرفی خواهد داشت.

اگر چه بخشی از این راهیرد،" انزوای ایراندر قاره آفریقا "به سرمایه گذاری غرب و جوسازی رسانه ای رسانه های بین المللی و حضور رقبای مصمم و رقیب همچون چین، ترکیه ،مغرب و ...مربوط می باشد و مشکلات داخلی ناشی از تحریم ایران نیز مزید علت شده است ، اما اتخاذ برخی تاکتیک های ذیل می تواند،راهگشا باشد:

1-ساخت مستند وفیلم از روابط تاریخی ایران و کشورهای آفریقایی و معرفی تیزر تصویری پروژهای ایران در کشورهای آفریقایی

2-عدم تنظیم سفر مقامات و مسوولان به کشورهای آفریقایی که در ایام تبلیغات انتخاباتی و پایان دوره خود مواجه اند.

3-عدم امضای توافقنامه جدید تا مشخص شدن تفاهم نامه قبلی

4-بکارگیری مسوولان و کارشناسان علاقمند ودارای تجربه کار و حضور در آفریقا

5-ترسیم نقشه راه بومی و مطابق با الگوی ملی توسعه و سرمایه گذاری

6- عضویت و فعالیت در سازمان های معتبر آفریقایی و حضور در نشستهای بین المللی مرتبط و برگزاری نشست ایران و آفریقا

7-تشویق سفرای آفریقایی مقیم تهران به فراهم کردن زمینه حضور شرکتهای ایرانی و داشتن انگیزه همکاری

8- برگزاری دوره های شناخت آفریقا در مراکزآکادمیک و علمی در همه ابعاد و اعزام علاقمندان به دوره های مربوطه

9- فعالیت رسانه ای ،خبری و غیره تخصصی مرتبط با قاره آفریقا

10-تاسیس مرکز مطالعات راهبردی و انجام پروژههای توجیهی در همه ابعاد

11-پیگیری فعالیت ستاد آفریقا در دولت و فعال شدن کمیسیون های مربوطه و تخصیص بودجه متمرکز و هدفمند

12-عدم استفاده ابزاری از انجمن ها دوستی وگروههای فعال در رابطه با کشورهای آفریقایی

بدیهی است که نظرات سایر کارشناسان و دستگاههای مسوول در رابطه با آفریقا ،به ترسیم نقشه راه جدید همکاریهای همه جانبه با قاره آفریقامنجر خواهد شد و بخش دولتی و بخش خصوصی از ازاین سیاست همگرایی ، منتفع خواهند شد.

در آینده به این راهبردها بیشتر خواهیم پرداخت.


تاریخ خبر: 951209
اطمینان به شرکای آفریقایی در خصوص فروش نفت ایران و پوچ بودن تهدید ترامپ
السلام علیک یا ایا اباعبدااله الحسین (ع)- مستند اربعین در زنگبار
گسترش همکاریهای توسعه ای با جزایر جنوب آفریقا
مصاحبه رئیس شورا با رسانه های خارجی و بین المللی
آیت الله خامنه ای :"در زمینه اقتصادی باید قوی و پُر حجم کار کرد."
آرشیو
 
 
جستجو
برای جستجو در صفحات وب سایت و همچنین جستجو در آرشیو اخبار عبارت خود را در باکس زیر وارد کنید.تبلیغات


با سلام و خیرمقدم
ارائه مشاوره تخصصی و خدمات حرفه ای به شرکتهای ایرانی و فعالان اقتصادی جهت سرمیه گذاری و  حضور در بازار آفریقا و صادرات محصولات خود به کشورهای مختلف آفریقایی از صلاحیت انحصاری این شورا می باشد .

در همین راستا کمیته نمایشگاهی و هیاتهای تجاری با برنامه ریزی برای اعزام هیاتهای اقتصادی به نمایشگاههای تجاری کشورهای آفریقایی برای شرکتهای متقاضی  برای سال 2018 نمایشگاههای تجاری تانزانیا ؛ساحل عاج ؛ کنیا ؛ غنا ؛ سنگال ؛ الجزایرو ... در الویت نمایشگاهی قرار داده است

همچنین کمیته روابط عمومی و اموربین الملل با خبرگزاری آفریقا؛ اهم اخبار اقتصادی و سیاسی از کشورهای آفریقایی و گزارش و تحلیل های مختلف را منتشر نموده و با جبران خلای خبری موجود در عرصه داخلی؛ درصدد اطلاع رسانی موثر و ترسیم چهره واقعی از قاره آفریقا و دوره آفریقا شناسی می باشد.

متقاضیان جهت اطلاعات بیشتر  و عضویت در کانال اطلاع رسانی به شماره 09011677804 پیامک زده و با عضویت در گروه بصورت مستمر اخبار نمایشگاهی ، اقتصادی و ... را دریافت نموده  و از کانال ارتباطی اعضا  جهت تبادل تجارب بهره مند گردند.

شورای همکاریهای اقتصادی ایران و آفریقا ؛ با هدف پاسخگویی به اعضا؛ تجار و علاقمندان به قاره آفریقا پاسخگوی سوالات و پیشنهادات واصله از طریق تلفن ؛نمابر و  ایمیل می باشد .


www.iaecc.irاخبار
جستجوی خبری

صفحه اصلی - معرفی شورا - هیئت مدیره - فرم عضویت - اخبار و رویدادها - اطلاعیه ها - تماس با ما - خبرگزاری آفریقا - عضویت - ورود اعضاء
قوانین و مقررات - کمیته ها و کنسرسیوم ها - نمایشگاه ها - اطلاعات عمومی افریقا - درخواست مشاوره - ثبت نام در سایت - تبلیغات - سفارتخانه ها - پیشنهادات - africanewsagency - سایتهای مرتبط

کلیه حقوق وب سایت، برای شورای همکاریهای اقتصادی ایران و آفریقا محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد.
طراح: روزبهان یوسفی